Daniel_170221_Chaberská_kázání_co v nás Bůh může změnit_nahlas
Záznam dvou kázání při Večeři Páně v Chaberské ulici.
Úvodní slovo Pavel Strnad: Společné jídlo je Bohem požehnané.
Kázání Daniel Vepřek: Nespoléhejme na to, že Bůh změní naše srdce navždy. Často jsou naše očekávání, že Bůh nás promění navždy a bez našeho přičinění, přehnaná. Pokud sami nenajdeme sílu měnit svoje myšlení a konání, vrátíme se zpátky tam, odkud jsme před přijetím Krista vyšli.
Daniel_170207_Krkonošská_vyučování_co je to církev_2_nahlas
Druhá část přednášky o původu církví se věnuje tomu, jak samy sebe vnímaly první křesťanské sbory, čím žily a jaká v nich byla role učitelů, proroků a těch, kteří mluvili jazyky. A také tomu, jak my poznáme, že je v nás zformován Kristus.
Daniel_170207_Krkonošská_kázání_proč pláčeš_nahlas
Příběh o Marii Magdaleně a jejím pláči nad prázdným Ježíšovým hrobem nám připomíná, že Ježíše nemůžeme mít pro sebe, jednou provždy jistého, byť třeba mrtvého. Proč ta žena plakala ve chvíli, kdy byl Ježíš vzkříšen a odcházel za svým Otcem? Byla by raději, kdyby zůstal mrtvý v hrobě? I my často pláčeme podobně beze smyslu a pochopení nad tím, co se v našich fyzických i duchovních životech přihodí.
Text: Jan 20:1-18
Daniel_170117_Večeře Páně_Kázání Job_světlo v temnotách_nahlas
Záznam dvou kázání při Večeři Páně v Chaberské ulici.
Úvodní slovo Honza Šafránek: Ježíš smývá z našich nohou marnost každodennosti. Každý z nás zažívá někdy pocit marnosti, ztraceného času a neschopnosti naplnit to, pro co se rozhodl. Symbolické umývání nohou je obrazem toho, jak Ježíš tuto marnost z nás odnímá a dává našim dnům pocit smyslu a naplnění.
Kázání Daniel Vepřek: Světlo v temnotách. Příběh Joba je příběhem muže který netušil, že jeho osud a jednání je ve skutečnosti obrazem sporu mezi Bohem a ďáblem. To, co mohl vnímat jako osobní neštěstí, mělo v kosmologickém smyslu klíčovou úlohu. Připomíná nám to, že ani my často nerozumíme smyslu toho, co se děje v našich životech, a je důležité, aby pro nás byl příběh Joba světlem v temnotách, nadějí a jistotou, že záměry, které s námi má Bůh, vedou k cíli, jehož smysl možná zatím ještě nechápeme.
Daniel_170103_Krkonošská_vyučování_Co je církev_1_nahlas
Křesťanství je založené na osobním vztahu s Bohem. To ale neznamená, že není důležité společenství věřících. Co myslí Ježíš tím, když o sobě mluví jako o chrámu Božím? A jak rozeznám pravou církev či shromáždění?
Daniel_170103_Krkonošská_kázáni_Izraelité na poušti_nahlas
Příběh Izraelitů na poušti ukazuje, jak i ti, kteří viděli a zažili mocné Boží činy, ztráceli víru a nebyli schopni zbavit se myšlení otroka. Víra je to, co v sobě musíme obnovovat každý den. Nedá se uschovat, našetřit na „horší časy“, nebo si ji opatřit jednou pro vždy.
Daniel_161206_Skautský institut_vyučování_bible a sexualita_3. část_nahlas
Pokud budeme k naší sexualitě přistupovat bez zodpovědnosti a vědomí, že je to nebezpečný nástroj, jehož užívání má svá pravidla, nemůžeme se divit, že porušování těchto pravidel má vážné následky pro naši schopnost navázat silný vztah.
Daniel_161206_Skautský institut_vyučování_bible a sexualita_2. část_nahlas
Umíme v sobě rozeznat, co opravdu zdrojem našich sexuálních potřeb? Rozlišíme, kdy jen uspokojujeme „přirozený“ pud a kdy prostřednictvím sexuality budujeme vztah? Víme, jaký je rozdíl mezi sexuální zdrženlivosti a askezí? Co to znamená být ve vztahu“vydaný“?
Daniel_161206_Skautský institut_kázání_Šalamoun_nahlas
Píseň písní není jen oslavou ženské krásy a lásky. Na příběhu Šalamouna a Šulamit Písmo ukazuje, že láska a věci s ní spojené mají svůj čas a ten je třeba vnímat a respektovat. I my si máme uvědomit, jak je důležité, aby věci přicházely v pravý čas a z toho správného zdroje.
Daniel_161101_Krkonošská_vyučování_bible a sexualita_1. část_nahlas
Bůh stvořil člověka jako sexuální bytost, ale jeho sexualita je od první chvíle vykloubená. Ve Starém zákoně nacházíme mnoho popisů souvisejících se sexualitou a mnoha jejími podobami. S jejich pomocí si můžeme ujasnit, jak to vypadá, když člověk dovolí, aby takto postižená sexuální touha ovládla jeho život.
Daniel_161101_Krkonošská_kázání_Malachiáš _nahlas
Božím záměrem je, abychom žili s druhými v jednotě ducha. Rozpad vztahů, ať už jde o vztahy přátelské nebo manželské, znamená vždy i rozdělení rozdělení ducha. Ač si to často nepřipouštíme, každý vztah je navždy, vztahy nejsou něco přechodného, co lze opustit nebo zapomenout.
Daniel_161018_Krkonošská_večeře Páně_odpuštění_nahlas
Bůh odpouští, ale je důležité, abychom my uměli odpuštění přijmout. Často ale trestáme sami sebe tím, že ho přijmout nechceme. Až příliš ochotně spolupracujeme s ďáblem, kterému jde o to, abychom žili v neodpuštění od Boha. Schopnost přijmout odpuštění souvisí často se sebehodnocením a schopností přijmout sám sebe.
Daniel_161004_Krkonošská_kázání_o nauce_nahlas
Porozumění Božímu slovu je důležité, ale nepodléhejme představě, že budeme spaseni za znalost nauky. Naše poznání je vždy jen částečné a stejně tak naše pochopení Písma. Jeho čtení v nás oživuje Ducha Božího, ale nauka je vždy jen nástroj a cesta, ne cíl. Rozhodující je náš vztah s Bohem a vztah s druhými lidmi.
Daniel_161004_Krkonošská_vyučování_Poslední soud_nahlas
Poslední část cyklu Pokládání základů, které objasňovalo základní pojmy křesťanství, se věnuje poslednímu soudu.
Daniel_160906_Krkonošská_vyučování_vzkříšení_2_nahlas
V patnáctém dílu cyklu Pokládání základů si na příběhu o Lazarovi ukážeme, jak bude vypadat podle Písma vzkříšení věřících do pozemských a duchovních těl.
Daniel_160712_Krkonošská_vyučování_vzkříšení_1_nahlas
Čtrnáctá část cyklu Pokládání základů se věnuje vzkříšení. Co rozumíme slovy tělo, maso, dech, duch, duše, hrob a pojmy jako Gehena.
Daniel_160607_Veslařská_vyučování_vkládání rukou_nahlas
Třináctý díl cyklu Pokládání základů vysvětluje, že pokud na někoho vkládáme ruce, měli bychom si být jisti, že to Bůh chce, a také, že s tím souhlasí ten, na něhož ruce vkládáme.
Daniel_160202_Krkonošská_vyučování_o křtech_4_nahlas
Cyklus Pokládání základů pokračuje dvanáctou částí, druhou přednáškou na téma křtů, která se věnuje tomu, co to znamená být pokřtěn v Duchu.
Daniel_160105_Krkonošská_o křtech_3_nahlas
V rámci cyklu Pokládání základů se jedenáctá přednáška pojmenovává rozdíl mezi křtem ve vodě a v Duchu a tomu, co to znamená vylití Ducha.
Daniel_151201_Krkonošská_vyučování_o křtech_2_nahlas
Desátá přednáška z cyklu pokládání základů se věnuje tomu, jaký fungoval obřad křtu ve vodě v prvotních církevních společenstvích.