Daniel_180306_Krkonošská_kázání_O sebevědomí a sebepřijetí_nahlas
V lidských příbězích a debatách o vztahu k Bohu se opakuje stále stejný motiv. Ztížená schopnost přijmout sám sebe, vyrovnat se s vlastní osobností a její hodnotou. Často bojujeme se sebepřijetím, nebo se naopak na svoji osobu a její důležitost soustředíme příliš. V obou případech se stáváme citliví a zranitelní. Sebepřijetí je naše Achillova pata. Co s tím?
Délka: 28´
Daniel_180306_Krkonošská_vyučování_Co je to víra_nahlas
V sérii promluv o slovech, souslovích a pojmech, která často užíváme, aniž přesně víme, co znamenají, jsme došli k jednoduché a přitom mimořádně komplikované otázce: Co je to vlastně ta „víra“?
Délka: 27´
Daniel_180227_Večeře Páně_kázání_Pilátův hřích
Umíme ve svém životě určit, kdy to, co děláme, je určeno pro Boha a kdy je to naše „privátní záležitost“. A může být jeden čin pro různé osoby v různé míře hříšný?
Text: Jan 19:9-11
Délka: 16´
Daniel_180224_Skrýšov_kázání_O Kristu a Boží vůli_nahlas
Nečekejme, že s námi bude Bůh nadpřirozeně komunikovat o tom, jaké s námi má záměry. Jak tedy máme zjistit Boží vůli, kde máme vzít jistotu, že ji opravdu naplňujeme? Někdy si myslíme, že Kristus na tom byl lépe, protože rozmlouval s Bohem přímo. Ale bylo to tak?
Délka: 31´
Daniel_180206_Krkonošská_kázání_O pannách_nahlas
Podobenství o deseti pannách, z nichž pět Ježíš odmítl, patří k často citovaným biblickým textům. Je snadné pokývat hlavou nad jeho moudrostí, ale jak byste se cítili vy, kdybyste se ocitli odmítnutí, přede dveřmi a s lampou bez oleje?
Text: Matouš 25:1-13
Délka: 25´
Daniel_180206_Krkonošská_vyučování_Boží království_nahlas
Dnešní epizoda z cyklu, který se věnuje výkladu nejužívanějších křesťanských pojmů, vysvětluje, co je to království Boží, kde ho najdeme a co znamená, že ho budeme očekávat.
Délka: 28´
Daniel_180127_Kubrychtova bouda_Kázání_Jak pochopit Boží vůli_nahlas
Jak snadné je říct, že chceme žít v souladu s Boží vůlí. Ale víme, jak ji poznáme? Možná vám to to ještě nikdo neřekl, ale její podstatou je, že je nepředvídatelná, vyžaduje velkou pokoru a schopnost naslouchat, a pokud jste člověk, který má rád jasno a pořádek, asi vás nepotěší, že do diáře si ji nezapíšete. Toto povídání se se uskutečnilo během lednového večera na Kubrychtově boudě v Českém krasu.
Délka: 57´
Daniel_180123_VP_Kázání_Přijmout ponížení_nahlas
Křesťané obvykle očekávají, že je čeká život postavený ne snad na slávě a bohatství, ale přinejmenším na morální převaze nad okolím. Jaksi přirozeně očekáváme, že život ve víře nám přinese důstojnost. Ale biblické texty ukazují, že téměř s jistotou náš čeká spíše odmítnutí a ponížení. Jsme na něj připraveni?
Text: Jan 18:19 – 24
Délka: 15´
Daniel_180102_Krkonošská_kázání_O dětské důvěře v Boží lásku_nahlas
Co myslí král David tím, když v žalmu říká, že jeho srdce nezpyšnělo a on se cítí jako nakojené dítě u matky? Přemýšlejme o tom, jak si uvědomovat lásku, která nám je dávána, a jak odolávat pokušení pýchy, které na každého z nás denně doléhá.
Text: Žalm 131
Délka: 20´
Daniel_180102_Krkonošská_vyučování_O obrácení_nahlas
Další frází, kterou křesťané často používají, je otázka: Jsi už obrácený? Ale víme, co to znamená? Umíme to rozeznat? A čeká nás v životě jen jedno obrácení, nebo jich bude víc?
Délka: 28´
Daniel_171219_Bohnice_VP_kázání_O slovech_nahlas
Slova milovat a láska dnes používáme v jiném, daleko osobnějším a fyzičtějším smyslu, než tomu bylo v biblických textech. Ty se jimi snažily postihnout především osobního jednotu s Bohem.
Délka: 18´
Daniel_171216_Skrýšov_kázání_Jaký má Bůh s námi záměr_nahlas
Každý sám sebe se může zeptat, jak často ve svých modlitbách Boha o něco žádá. O zdraví, štěstí, úspěch. Ale zajímá nás, jaký je Boží záměr s námi? Jsme ochotni přijmout Boží vůli, ať je jakákoli? I tehdy, kdy nám připadá nespravedlivá a krutá?
Text: 5 Moj 21:18-22
Daniel_171205_Krkonošská_kázání_Milostivé léto_nahlas
Co nás přivede do vztahu s Bohem? Zázrak? Často je to prostší. Je to Boží slovo, které se v našich uších a myslích stane skutečností. Pokud ho opravdu slyšíme a vpustíme do své mysli a života.
Text: Lukáš 4:16-21
Daniel_171205_Krkonošská_vyučování_Kdo je Ježíš_nahlas
V další části cyklu, který zkoumá obsah zavedených křesťanských pojmů, se dozvíte, co se v Písmu říká o Ježíšovi a jeho podstatě a charakteru.
Daniel_171128_Bohnice_VP_kázání_nahlas
Je jisté, že jako křesťané se setkáme s odmítnutím i od našich nejbližších tak, jak před tím varoval Ježíš své následovníky. Máme-li odolat, musí naše osobnost opravdu kořenit v Bohu. Jak to poznáme?
Text: Jan 16
Daniel_171107_Krkonošská_kázání_O utrpení_nahlas
Přestože žijeme v relativním pohodlí a blahobytu, utrpení se vyhnout nemůžeme. Každý z nás ho zažívá. Jaký je jeho smysl?
Daniel_171107_Krkonošská_vyučování_Kdo je Satan_nahlas
V další části promluv, které objasňují pojmy, fráze a termíny, jež často opakujeme, aniž už vnímáme jejich skutečný význam, mluvíme o tom, kdo je ďábel.
Daniel_171024_Večeře Páně_kázání_O přátelství, otroctví a službě_nahlas
Ježíš v této pasáži Janova evangelia mluví o přátelích jako o těch, kteří vědomě činí jeho vůli, na rozdíl od služebníků, kteří poslouchají, aniž vědí, co by jeho pán učinil. Udělejme si jasno v tom, co pro nás dnes znamenají pojmy jako přátelství či služba.
Text: Jan 15:13-17
Daniel_171020_Skrýšov_kázání_křesťanské společenství_nahlas
Pokud jako křesťané nejsme srostlí s jinými lidmi ve sboru, jsme jako lidé bez očí, bez uší, bez rukou. Pokud dostaneme najíst a napít, možná dlouho přežijeme, ale rozhodně netvoříme tělo Kristovo.
Daniel_171003_Krkonošská_kázání_dobrý pastýř_nahlas
Každý z nás se má naučit poznávat hlas svého pastýře. Zní to samozřejmě, ale málokdo to dokáže. Často bloudíme, protože zaměníme osobu duchovního či kazatele s tím, kdo je náš skutečný pastýř, jehož hlas máme následovat.
Text: Jan 10:1-18