Daniel_181002_Krkonošská_vyučování_Ježíš v nás_1
Když o někom říkáme, že v něm zformován Kristus, myslíme to obrazně, symbolicky nebo doslovně? A co se o tom dá vyčíst v Písmu?
Délka: 36´
Daniel_181002_Krkonošská_vyučování_Ježíš v nás_nahlas_2
Když o někom říkáme, že v něm zformován Kristus, myslíme to obrazně, symbolicky nebo doslovně? A co se o tom dá vyčíst v Písmu?
Delka: 32´
Daniel_180929_Skrýšov_vyučování_Co nás čeká po smrti_nahlas
Také chováte nebeskou naději? Také si představujete, že budete v nebi vládnout národům? Co se vlastně v Bibli říká o tom, co nás čeká po smrti.
Délka: 43´
Daniel_180925_Bohnice_biblická hodina_Galatským_nahlas
Apoštol Pavel se ptá Galatských, proč jsou tak pošetilí, že žádají hmatatelných důkazů pro svou víru. Připomínka platná dodnes i pro nás, abychom si uvědomili, jak důležitá je cesta, kterou přicházíme ke Kristu.
Text: Gal 3:1-5
Délka: 19´
Daniel_180925_Bohnice_VP_kázání_nahlas
Každý z nás má různý způsob, jak se přiblížit ke Kristu. Večeře Páně je jednou z těch cest.
Délka: 5´
Daniel_180904_Krkonošská_kázání_Co je to být ovce_nahlas
Ovce není zvíře nadané nějakým zvláštním rozumem. Proč se tedy právě toto slovo v Písmu používá pro pojmenování věřících? Kázání inspirované filmem Dušana Hanáka Obrazy starého světa, jehož ukázku jsme si v úvodu promítali.
Délka: 37´
Daniel_180904_Krkonošská_vyučování_Spasení_nahlas
Výklad nejužívanějších křesťanských pojmů pokračuje zamyšlením nad tím, co vlastně znamenají slova spása, spasení a zda můžeme mít jistotu, že spaseni budeme.
Délka: 15 ´
Daniel_180703_Krkonošská_kázání_ O Slově_nahlas
Slovo má obrovskou sílu, ale nezáleží jen ta tom, jestli říkáme to, co považujeme za pravdivé, nebo snad dokonce za Boží, ale jde i o to, jací jsme my. I pravdivé slovo z falešných úst může škodit.
Délka: 32´
Daniel_180626_Bohnice_VP_kázání_Jak v nás žije Kristus_nahlas
Nikdo z nás není schopen bez chyby dodržovat zákon. Přesto to není na překážku, aby v nás mohl žít Kristus.
Text: Gal 2:19-21
Délka: 15´
Daniel_180623_Skrýšov_kázání_O mužích_nahlas
Prostřednictvím mužů má do rodin přicházet Boží slovo a požehnání. Muži mívají k slovu, pravdě a idejím silný vztah, ale někdy pro samou pravdu a její nekompromisní obranu nevidí ty, kterým je určena.
Délka: 41´
Daniel_180604_Krkonošská_kázání_Žijeme v těle_nahlas
Míváme někdy pocit, že to důležité nás teprve čeká až opustíme tento svět. Ale chceme-li obstát u Božího soudu, je dobré přijmout fakt, že na tomto světě žijeme v těle a není lhostejné, jak v něm žijeme.
Délka: 19´
Daniel_180604_Krkonošská_vyučování_Milost
Putování po často opakovaných křesťanských pojmech se tentokrát zastavilo u Boží milosti. O té mluvíme často, aniž bychom brali v úvahu, že pokud chceme přijmout Boží milost, bude nezbytné si připustit, že občas žijeme tak, že je nám co odpouštět. Ale také, že jsme milosti hodni. Připustit jedno i druhé není pro většinu věřících nic samozřejmého.
Délka 21´
Daniel_180526_Skrýšov_kázání_O poznání dobrého a zlého_nahlas
Co se vlastně stalo, když Adam s Evou pojedli ovoce ze Stromu poznání? Měli pocit, že prohlédli, že už mají moudrost dospělého a mohou se spoléhat sami na sebe. Nic, co bychom důvěrně neznali z vlastního života. I se všemi následky.
Délka: 18´
Daniel_180522_VP_Bohnice_kázání_Galatským_nahlas
Když máme v nějaké životní situaci pocit, že k nám promluvil Bůh, jak se zachováme? Jsme oslněni vlastní důležitostí, tím, že právě nás Bůh oslovil? Máme potřebu o tom každému vyprávět? Ale vnímali jsme, co nám doopravdy říká? Dali jsme Bohu dost vlastního času, klidu a soustředění, aby k nám jeho sdělení opravdu mohlo dolehnout?
Text: Galatským 1:15-20
Délka: 15´
Daniel_180501_Krkonošská_kázání_Povolaní a vyvolení_nahlas
Kdo z nás je pozvaný na královskou svatbu.
Text: Mat 22:1-14
Délka: 21´
Daniel_180501_Krkonošská_vyučování_Co je to ovoce_nahlas
Po ovoci poznáte je. To je snad jedna z nejužívanějších křesťanských frází. Víme ale, co se vlastně myslí tím ovocem?
Délka: 21´
Daniel_180424_Večeře Páně_kázání_Trojí hřích_nahlas
Petr třikrát zapřel Krista, přesto mu Ježíš odpustil a Petr byl pro něj i nadále věrným učedníkem. Také k vám někdy chodí hřích ve trojici? A co děláte, aby i vám bylo odpuštěno?
Délka: 26´
Daniel_180421_Skrýšov_kázání_O bludech a pokání_nahlas
Ať už jsme prošli jakýmkoli sborem, tradicí či církví, každý z nás nejspíš ve svém životě občas říkal či kázal něco, co dnes vnímá v rozporu s tím, co je v Písmu psáno. Zatímco za hříšné činy mnozí z nás činí pokání, kázání bludů jako by se to netýkalo. Ale jsme si jistí, že jsme někdy nesloužili systému, který lidi kolem do nás od Boha spíše odváděl?
Délka: 49´
Daniel_180403_Krkonošská_kázání_nahlas
V listech sborům v knize Zjevení nás Ježíš zve ke spoluvládě nad světem. Obvykle máme za to, že tahle nabídka není zcela jistě určena nám. Někdy se jí snažíme vyhnout poukazem na vlastní skromnost a nehodnost takového úkolu, někdy se schováváme jako král Saule „ve zbroji“. Třeba zabořeni v Písmu předstíráme, že máme dost jiné práce a na úkoly, k nimž nás zve Bůh, vlastně nemáme čas.
Délka: 20´
Daniel_180403_Krkonošská_vyučování_pokání_nahlas
Cyklus, v němž si objasňujeme nejužívanější křesťanské pojmy, se tentokrát věnuje pokání. Co to vlastně je? Odsouzení vlastních činů? Prostá lítost nad tím, co jsme udělali? Pokání je jeden z možných postojů k vlastním chybám. Jsou to dveře, kterými když projdeme, můžeme dojít k odpuštění.
Délka: 23´